اخبار روزانه 57/2 تن زباله های خشک در قزوين جمع آوري می شود

روزانه 57/2 تن زباله های خشک در قزوين جمع آوري می شود

متأسفانه در شهر قزوین روزانه 57/2تن پسماند خشک قابل بازیافت جمع آوری می شود که از این میان 1/15درصد یعنی 4/3تن در روز زباله های خشک تتراپک توليد مي شود.

مدیر برنامه ریزی سازمان مدیریت پسماند شهرداری قزوین درباره مزایای استفاده از پاکتهای چند لایه در صنایع بسته بندی مواد غذایی گفت: عمده مواد لبنی و آب میوه ها به دلیل فساد ناپذیری سریع در پاکتهای چند لایه بسته بندی می شوند؛ این پاکتها که لایه های آن از سه تا 6 لایه متغیر است، بسته به نوع مواد غذایی، از لایه های مختلف مقوایی، آلومینیومی و پلاستیکی تشکیل شده و همین چند لایه بودن باعث می شود، مدت زمان نگهداری مواد غذایی حتی خارج ازمحیط یخچال افزایش یابد.

به گزارش ايلنا؛ همافر با بيان اينكه وجود این پاکتها، محیط استریلی برای مواد غذایی فراهم می آورد که مانع تجمع و رشد میکروبها مي شود، افزود: به همان میزان که «تتراپکها» درخدمت صنایع غذایی قرار گرفته اند، به همان میزان بر آلودگیهای زیست محیطی افزوده شده است، وقتی این پاکتها در محیط پراکنده می شوند، علاوه بر اینکه ظاهر محیط زیست را نازیبا می کنند، تجزیه پذیری طولانی مدت قسمتهای مختلف این پاکتها، خطرات جبران ناپذیری به محیط زیست وارد می کند.

وي ادامه داد: بخش پلاستیکی اين پاكت ها 500 سال بعد تجزیه می شود و بخش آلومینیومی آن 100 سال طول می کشد تا به خاک برگردند؛ هم چنين این پاکتها به دلیل وجود ضایعات مواد غذایی، محل مناسبی برای تجمع، تکثیر و رشد انواع میکروب ها و حشرات موذی و دیگر جوندگان است؛ در صورتیکه با تفکیک و بازیافت این پاکتها علاوه بر کاهش حجم زباله ها از خطرات زیست محیطی آن نیز می توان جلوگیری کرد.
اين كارشناس محيط زيست در پاسخ به این سؤال که «پاکتهای چند لایه» چند درصد زباله های خانگی را تشکیل می دهند، تصریح كرد: متأسفانه در شهر قزوین روزانه 57/2تن پسماند خشک قابل بازیافت جمع آوری می شود که از این میان 1/15درصد یعنی 4/3تن در روز زباله های خشک تتراپک توليد مي شود.
مدیر برنامه ریزی سازمان پسماند، ضمن اشاره به طرح تفکیک زباله از منازل افزود: همکاری شهروندان در جداسازی هر چه بیشتر زباله های خشک از تر، ضمن کاهش هزینه های حمل و تفکیک پسماندها باعث می شود مراحل تهیه کود آلی از پسماندهای تر مطلوبتر اجرا شود.

ايلنا-خبرگزاری کار ایران

You are here اخبار روزانه 57/2 تن زباله های خشک در قزوين جمع آوري می شود